Program cezhraničnej spolupráce
Globálnym cieľom operačného programu je rast vzájomnej previazanosti a zbližovania cezhraničných regiónov a je konkretizovaný prostredníctvom špecifických cieľov, ktoré tvoria náplň nasledovných prioritných osí:
- Prioritná os I Podpora spoločensko-kultúrneho a hospodárskeho rozvoja cezhraničného regiónu a spolupráce. Jej cieľom je podpora rozvoja kultúry a zachovania tradícií, spolupráca regiónov, vzdelávanie, rozvoj cezhraničného cestovného ruchu či menšie investičné projekty.
- Prioritná os II Rozvoj dostupnosti cezhraničného územia a životného prostredia. Jej cieľom je podpora rozvoja dopravy v pohraničí, rozvoja životného prostredia a krajiny a zlepšenie informačnej a komunikačnej dostupnosti pohraničia.
viac informácií nájdete na následujúcom odkaze
Riešené projekty:
Vplyv spaľovania komunálneho odpadu v malých zdrojoch tepla na životné prostredie v obciach, ITMS 22420220037 Bližšie informácie: https://www.ezzp.sk/
Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji, ITMS22420220033
Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov, ITMS22410320040
Podpora lokálneho vykurovania biomasou 22410220003
Transfer najlepších technológií v oblasti energetických zdrojov 22410420001
Katedra energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline spolu s Výskumným energetickým centrom TU-VŠB Ostrava realizuje spoločný projekt pod názvom Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji, ITMS 22420220033, v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013, prioritnej osi „2. Rozvoj dostupnosti cezhraničného územia a životného prostredia“, oblasť podpory „2.2 Zachovanie životného prostredia a rozvoj krajiny“.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.
Cieľom projektu je spracovanie analýzy skutočného stavu nakladania s odpadmi v prihraničných krajoch Moravskosliezského a Žilinského. Efektívne nakladanie s odpadmi je jedna z najdôležitejších činností pre zachovanie kvalitného životného prostredia a pre naštartovanie ďalšieho rozvoja využívania niektorých častí odpadov pre druhotnú výrobu alebo ako alternatívny zdroj energie. Pri konzultáciách s pracovníkmi uvedených krajov bolo zistené, že informácie o situácii, spôsoboch riešenia, plánoch a pod. obidvoch krajov sú prakticky nulové. Je pritom známe, že je možné pri správnom vytriedení odpadov vyrobiť rad druhotných materiálov alebo výrobkov, ktoré majú na trhu nevyhnutnú pozíciu, a možno pritom dobre využiť cezhraničnú spoluprácu. Zároveň sa znižuje potrebná skládkovacia kapacita. Kvalitatívne a kvantitatívne vlastnosti odpadu majú značný vplyv na životné prostredie v regióne. Práca sa zameria na vyhodnotenie súčasnej produkcie predovšetkým komunálnych odpadov, ich skladbu, spôsoby a mieru triedenia, technológie k tomu používané, budú uvedené vybrané osvedčené príklady z praxe. Nevyhnutnou súčasťou bude analýza legislatívnej stránky a plnenie záväzkov voči EÚ. Posledným bodom bude návrh optimálneho nakladania s odpadmi s možnosťou realizácie technológie pre termickú likvidáciu odpadov, ktorá bude vychádzať zo spracovaných analýz. Výsledky budú zástupcom štátnej správy predstavené na seminároch.
Aktivity projektu:
Spracovanie štúdie č.1
- Produkcia komunálneho odpadu.
- Studie odpadového hospodářství Moravskoslezského kraje.
Spracovanie štúdie č.2
- Energetické využitie komunálneho odpadu.
- Studie energetického využití odpadu v Moravskoslezském kraji.
Usporiadanie dvoch jednodenných seminárov pre pracovníkov krajov a ďalších orgánov štátnej sféry, ako aj pre ďalších odborníkov, na ktorých budú predstavené výsledky štúdií.
Exkurzia – usporiadanie exkurzie do príkladne fungujúcej spaľovne komunálneho odpadu.
Dielčie informácie o realizácii projektu budú uverejnené na webovej stránke Katedry energetickej techniky ako aj prostredníctvom spracovaných štúdií.
Trvanie projektu
01.10.2013 – 30.09.2014
Partneri projektu
Vedúci projektu:
Výzkumné energetické centrum, VŠB TU Ostrava
Hlavný cezhraničný partner:
Katedra energetickej techniky, Žilinská univerzita v Žiline
prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD. (jozef.jandacka@fstroj.uniza.sk)
prof. RNDr. Milan Malcho, PhD. (milan.malcho@fstroj.uniza.sk)
Ing. Slavka Jelušová (slavka.jelusova@fstroj.uniza.sk)
Ing. Katarína Kaduchová, PhD. (katarina.kaduchova@fstroj.uniza.sk)
Ing. Peter Pilát, PhD. (peter.pilat@fstroj.uniza.sk)
Financovanie projektu
Európska únia (EÚ) – 85%
Zdroje ŠR – 10%
Žilinská univerzita v Žiline – 5%
Vedúci projektu
prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD. (jozef.jandacka@fstroj.uniza.sk)
Kontaktné osoby projektu
prof. RNDr. Milan Malcho, PhD. (milan.malcho@fstroj.uniza.sk)
Ing. Peter Pilát, PhD. (peter.pilat@fstroj.uniza.sk)
Ing. Slavka Jelušová (slavka.jelusova@fstroj.uniza.sk)
Kontakt
Katedra energetickej techniky Žilinská univerzita v Žiline
Univerzitná 8215/1
010 26 Žilina
Telefón: +421 41/ 525 2541
Fax: +421 41/ 525 2541
Spracovanie štúdie – Produkcia komunálneho odpadu
Cieľom tejto publikácie je uviesť súhrn informácii o možnostiach nakladania, zneškodňovania ako aj druhotného využívania komunálnych odpadov, spôsoboch triedenia, trendoch a technológiách. Príklady dobrej praxe s nakladaním komunálnych odpadov. Publikácia by mala slúžiť pre širšiu odbornú, ale i laickú verejnosť.
Spracovanie štúdie – Energetické využitie komunálneho odpadu
Publikácia by mala slúžiť pre širokú odbornú, ale i laickú verejnosť, ktorá má k dispozícii častokrát skreslené alebo veľmi slabé informácie o likvidácii a zhodnocovaní komunálneho odpadu. Verejná mienka napríklad ohľadom spaľovní je veľmi ovplyvnená mýtmi, ktoré rozširujú odporcovia tohto spôsobu likvidácie a zhodnocovania komunálneho odpadu a to hlavne z dôvodu nevedomosti a neodbornosti v tejto problematike alebo z iných neznámych príčin. Cieľom tejto publikácie je uviesť súhrn informácií o možnostiach nakladania s komunálnym odpadom, či je to triedenie a druhotné využívanie odpadov, ako aj technológiách na energetické využívanie komunálneho odpadu. Publikácia sa zaoberá aj možným riešením problému nakladania s odpadom v Žilinskom kraji a ako príklad sú uvedené niektoré dobre fungujúce aplikácie zo Slovenska a zo zahraničia.
>> stiahnuť štúdiu „Energetické využitie komunálneho odpadu“ <<
>> stiahnuť obal štúdie „Energetické využitie komunálneho odpadu“ <<
Informačné materiály – letáky
K projektu s názvom „Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji“ boli spracované informačné materiály – letáky ku tematicky zameraným štúdiám. (Zdroj: internet, odborná literatúra)
Zneškodňovanie komunálnych odpadov, produkcia komunálneho odpadu
Termická likvidácia komunálneho odpadu
Príklady prevádzkovaných zaradení na zneškodňovanie odpadov vo svete
Postery
K projektu s názvom Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji boli spracované dva informačné postery k spracovaním štúdiám.
Odborný seminár k projektu „Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji“, Hotel Slovakia Žilina
Dňa 17.09.2014 sa v priestoroch hotela Slovakia Žilina, uskutočnil odborný seminár, ktorý organizovala Katedra energetickej techniky, Strojníckej fakulty, Žilinskej univerzity v Žiline, v rámci projektu „Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji“ ITMS 22420220033 realizovaného s finančným prispením Európskej únie a Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Spoločne bez hraníc; v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013.Odborný seminár bol určený nielen pre pracovníkov Katedry energetickej techniky, Strojníckej fakulty, Žilinskej univerzity v Žiline a Výskumného energetického centra, Vysokej školy banskej, Technickej univerzity v Ostrave ale aj pre pracovníkov kraja, orgánov štátnej správy, ako aj ďalších odborníkov zaoberajúcich sa danou problematikou. Odborný seminár otvoril vedúci Katedry energetickej techniky prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD., ktorý privítal všetkých účastníkov odborného seminára. Na úvod odborného seminára boli prezentované informácie o riešení projektu s názvom „Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji“ ITMS 22420220033. Nasledovali prezentácie pracovísk: prof. RNDr. Milan Malcho, PhD. predstavil Katedru energetickej techniky, Strojníckej fakulty, Žilinskej univerzity v Žiline a Ing. Jan Koloničný, Ph.D. predstavil Výskumné energetické centrum, Vysokej školy banskej, Technickej univerzity v Ostrave.
V rámci odborného seminára odprezentovali svoje príspevky dvaja zamestnanci Katedry energetickej techniky, Strojníckej fakulty, Žilinskej univerzity v Žiline: Ing. Martin Vantúch, PhD., ktorý odprezentoval svoj príspevok s názvom „Produkcia odpadov v SR a v Žilinskom kraji a jeho zloženie“; Ing. Peter Pilát, PhD. odprezentoval príspevok s názvom „Prevádzkovanie zariadení na energetické využívanie komunálneho odpadu v Slovenskej republike a vo svete a Ing. David Kupka, Ph.D. z Výzkumného energetického centra, Vysokej školy báňskej, Technickej univerzity v Ostrave odprezentoval svoj príspevok s názvom „Možnosti energetického využití komunálních odpadů v Moravskoslezském kraji“.
Ďalšie odborné prednášky boli dielom: Ing. Ladislava Šustáka z ENVI – PAK, a.s, Bratislava; Ing. Eleny Bodíkovej, PhD. z EIB Consult, s.r.o., Bratislava; Ing. Radima Kovaříka, Ph.D. z FITE a.s.; Ing. Mariána Lazara, Ph.D. z KET, SjF, TU v Košiciach; prof. Mgr. Juraja Ladomerského, CSc. z UMB Banská Bystrica a Ing. Marcela Hrobárika zo Žilinskej teplárenskej, a.s, Žilina. Dotýkali sa problematiky triedeného zberu v jednotlivých regiónoch SR; systémov zberu komunálnych odpadov; energetického zhodnocovania komunálnych odpadov; splynovania komunálneho odpadu a vitrifikácia popolčeka vznikajúceho v procese spaľovania komunálneho odpadu; analýzy riešenia energetického využitia odpadov v Žilinskom kraji a posudzovanie zámerov na výstavbu spaľovne komunálneho odpadu a odpadu ako alternatívneho zdroja energie z pohľadu výrobcov tepla.
Prednášky z odborného seminára
Ing. Ladislav Šusták, ENVI – PAK, a.s, Bratislava – Triedený zber v jednotlivých regiónoch SR
Ing. Elena Bodíková, PhD., EIB Consult, s.r.o., Bratislava – Systémy zberu komunálnych odpadov
Ing. Radim Kovařík, Ph.D. – FITE a.s. – Energetické zhodnocovanie komunálnych odpadov
20.5.2014 Exkurzia: Spaľovňa komunálneho odpadu Viedeň – Spittelau
Dňa 20. mája 2014 sa uskutočnila jednodňová exkurzia do spaľovne komunálneho odpadu vo Viedni, ktorá bola určená pre zástupcov miest a obcí, ako aj pre odbornú i laickú verejnosť. Exkurzia sa realizovala v rámci riešenia projektu „Nakladanie s odpadmi v Moravskosliezskom a Žilinskom kraji“ ITMS 22420220033 v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007-2013.
Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov
Katedra energetickej techniky Strojníckej fakulty Žilinskej univerzity v Žiline spolu s Výskumným energetickým centrom TU-VŠB Ostrava realizuje spoločný projekt pod názvom Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov ITMS 22410320040, v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013, prioritnej osi „1. Podpora socio-kultúrneho a hospodárskeho rozvoja cezhraničného regiónu a spolupráce“, oblasť podpory „1.3 Vzdelávanie, trh práce a zamestnanosť“.
Projekt je spolufinancovaný Európskou úniou.
Cieľom projektu je rozšírenie súčasnej a naštartovanie novej spolupráce v oblasti vzdelávania doktorandov a výskumných pracovníkov, dvoch univerzitných pracovísk, Výskumného energetického centra (VEC) na Vysokej škole banskej – Technickej univerzite v Ostrave a Katedry energetickej techniky (KET) na Žilinskej univerzite v Žiline. Spolupráca bude v oblasti výmeny študentov a výskumných pracovníkov. Vzhľadom na rozdielne skúsenosti oboch pracovísk vo výskumnej a odbornej oblasti bude ďalším dôležitým bodom výmena odborných znalostí a skúseností, ktorým cieľom je spoločné riešenie výskumných projektov. Spolupráca bude odborne zameraná, vzhľadom na pôsobenie pracovísk, na oblasť energetiky, predovšetkým na spaľovanie a splyňovanie palív, problematiku tepelných čerpadiel, nanočastíc, tepelných trubíc, a ďalších tém oblastí, ktoré sú pracoviskám blízke a je žiaduce ich riešenie v cieľových krajoch.
Aktivity projektu:
- Realizovanie týždenných stáži pre doktorandov a výskumných pracovníkov, ktoré by mali umožniť získať cenné skúsenosti, ktoré budú využité v dizertačných prácach doktorandov, alebo pri transferu nových poznatkov medzi pracoviskami.
- Spracovanie a publikovanie piatich spoločných vedeckých článkov na recenzovanej úrovni.
- Usporiadanie dvoch dvojdňových seminárov pre doktorandov a výskumných pracovníkov riešiteľov projektu. Na ktorých budú prednesené prednášky zahrňujúci celú škálu riešených oblastí, ktoré by mali podporiť kvalitu získaných informácií.
- Zrealizovanie šesť dvojdňových pracovných návštev, ktoré by mali byť zamerané na prehĺbenie odbornej spolupráce. Návštevy by mali slúžiť pre výmenu informácií pri riešení konkrétnych úloh.
- Vytvorenie webových podstránok, na ktorých sú uvedené základne informácie o projekte, aktivitách a dosiahnutých výsledkov.
Dielčie informácie o realizácii projektu budú uverejnené na webovej stránke Katedry energetickej techniky ako aj prostredníctvom spracovaných odborných článkov na recenzovanej úrovni.
Trvanie projektu
01.10.2013 – 30.09.2014
Vedúci projektu:
Výzkumné energetické centrum, VŠB TU Ostrava
Hlavný cezhraničný partner:
Katedra energetickej techniky, Žilinská univerzita v Žiline
prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD. (jozef.jandacka@fstroj.uniza.sk)
prof. RNDr. Milan Malcho, PhD. (milan.malcho@fstroj.uniza.sk)
Ing. Slavka Jelušová (slavka.jelusova@fstroj.uniza.sk)
Ing. Katarína Kaduchová, PhD. (katarina.kaduchova@fstroj.uniza.sk)
Ing. Alexander Čaja, PhD. (alexander.caja@fstroj.uniza.sk)
Financovanie projektu
Európska únia (EÚ) – 85%
Zdroje ŠR – 10%
Žilinská univerzita v Žiline – 5%
Vedúci projektu
prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD. (jozef.jandacka@fstroj.uniza.sk)
Kontaktné osoby projektu
prof. RNDr. Milan Malcho, PhD. (milan.malcho@fstroj.uniza.sk)
Ing. Alexander Čaja, PhD. (alexander.caja@fstroj.uniza.sk)
Ing. Slavka Jelušová (slavka.jelusova@fstroj.uniza.sk)
Kontakt
Katedra energetickej techniky Žilinská univerzita v Žiline
Univerzitná 8215/1
010 26 Žilina
Telefón: +421 41/ 525 2541
Fax: +421 41/ 525 2541
Publikačná činnosť s podporou projektu Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov
Mitteilungen Klosterneuburg 2014
AIP Conference Proceedings 2014
International Journal of Engineering Innovation and Research 2014
Postery: k projektu s názvom Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov boli spracované dva informačné postery
13.03. – 14.03.2014 Seminár k projektu „Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov“, Demänovská dolina
V dňoch 13. – 14.03.2014 sa v priestoroch hotela Repiská, Demänovská dolina, Nízke Tatry uskutočnil seminár k projektu „Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov“, ktorý organizovala Katedra energetickej techniky, Žilinskej univerzity v Žiline, v rámci projektu Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov“ ITMS 22410320040 realizovaného s finančným prispením Európskej únie a Európskeho fondu regionálneho rozvoja, Spoločne bez hraníc; v rámci Operačného programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Česká republika 2007 – 2013. Seminár bol určený pre pracovníkov Katedry energetickej techniky, Žilinskej univerzity v Žiline a Výzkumného energetického centra, Vysokej školy banskej, Technickej univerzity v Ostrave. Seminár otvoril vedúci Katedry energetickej techniky prof. Ing. Jozef Jandačka, PhD., ktorý privítal všetkých účastníkov seminára. Na úvod seminára boli prezentované informácie o riešení projektu „Rozvoj spolupráce medzi VEC a KET so zameraním na odborný rast doktorandov a výskumných pracovníkov“ ITMS 22410320040. Nasledovali prezentácie pracovísk: prof. Ing. Jozef Jandačka predstavil Katedru energetickej techniky, Strojníckej fakulty, Žilinskej univerzity v Žiline a Ing. Jan Koloničný, Ph.D. predstavil Výzkumné energetické centrum, Vysokej školy báňskej, Technickej univerzity v Ostrave.
V rámci seminára odprezentovali svoje príspevky dvaja externý prednášajúci: prof. Ing. Ladislav Dzurenda, PhD. z Technickej univerzity vo Zvolene, ktorý odprezentoval svoj príspevok s názvom „Energetické vlastnosti štiepky z dendromasy porastov plantážnicky pestovaných rýchlorastúcich drevín“ a prof. Ing. Vladimír Hlavňa, PhD. zo Žiliny odprezentoval svoj príspevok pod názvom „Nekonvenčný progresívny princíp premeny tepla na chlad termokompresiou“.
Ďalšie prednášky boli dielom zamestnancov KET a VEC. Dotýkali sa problematiky tepelných trubíc; tepelných čerpadiel; adsorpčného systému chladenia; biomasy; deformácie meracej clonky na presnosť merania prietoku zemného plynu vo vysokotlakových plynovodoch; návrhu optimálneho transportu energie do pracovného média teplovzdušného motora zo spaľovania biomasy; transportu tepla prirodzenou konvekciou z orientovaných teplo výmenných plôch a ďalších tém.